Badania pokazują, że terapia poznawczo–behawioralna prowadzona on-line jest równie skuteczna, co ta tradycyjna, a jej efekty utrzymują się w czasie. Dotyczy to między innymi leczenia depresji, lęku uogólnionego, lęku panicznego, fobii społecznej, zaburzeń obsesyjno–kompulsywnych, zaburzeń osobowości i innych. Naukowcy, ale także praktycy-terapeuci wielokrotnie wykazali, że online również można nawiązać bardzo dobrą relację terapeutyczną oraz zaoferować pacjentowi metody oparte na dowodach.
Terapeuta ma etyczny obowiązek zadbać o to, by nikt nie był świadkiem i nie słyszał tego, co mówi pacjent. Jeśli w trakcie spotkania zdarzają się problemy z połączeniem, można przesunąć spotkanie, kontynuować przez telefon – wiele zależy od wspólnych ustaleń pacjenta i terapeuty.
Terapia poznawczo-behawioralna on-line jest polecana osobom mieszkającym za granicą, ale także tym, które z różnych, indywidualnych powodów nie mogą dotrzeć do gabinetu.
Terapeuta podczas umawiania wizyty wspólnie z pacjentem wybiera najbardziej dogodną dla pacjenta formę komunikacji (telefon, Skype, itp.)
Sesje odbywają się zwykle w wyznaczonym dniu, o wyznaczonej godzinie i trwają 50min.